Jelenlegi hely
Projekt galéria
A Talentum Alapítvány 2024-ban a VERA programban aktív részt vállal az Európai Önkéntes Centrum (Centre for European Volunteering, CEV) pályázatához kapcsolódva. A CEV a VERA 2024 (Volunteering, Equality, Rights, Action) projekt részeként 179 600 euró támogatást kapott tagszervezetei számára. A támogatást a CERV-alapból az Európai Unió biztosítja. A 2024. április 1. és december 10. között megvalósuló projektben a Talentum Alapítvány a Rights & Action tématerületen vállalta, hogy önkéntes akciók megvalósításával segíti a fogyatékkal élők bevonódását az önkéntességbe. A 2023-ban elvégzett Befogadó önkéntesség című kutatásunk rávilágított arra, hogy a civil szervezetek és az önkéntesek közötti kommunikáció nem elég hatékony, és a legtöbb esetben azok a fogyatékkal élők, akik önkéntes tevékenységet szeretnének végezni, nehezen találnak lehetőségeket. Azért, hogy ezt az ügyet előremozdítsuk, a projektben a következő célokat tűztük ki:
A projekt fő célja, hogy a civil szervezetek képzési és tudásfejlesztési tevékenysége során szerzett tanulási eredmények láthatóvá váljanak, a megszerzett tudás és készségek a társadalmi célú képzéseken a résztvevők számára elismertek és tanúsítottak legyenek.
A programban két turnus angol nyelvű interkulturális tábor valósult meg a Szegedi Partfürdőn, 7 külföldi önkéntes bevonásával és 2 segítő önkéntessel. A tábor résztvevői általános és középiskolás fiatalok voltak, összesen 28 fő.
A Talentum Alapítvány 2023-ban a VERA programban aktív részt vállal az Európai Önkéntes Centrum (Centre for European Volunteering, CEV) pályázatához kapcsolódva. A CEV a VERA 2023 (Volunteering, Equality, Rights, Action) projekt részeként 240 000 euró támogatást kapott tagszervezetei számára. A támogatást a CERV-alapból az Európai Unió biztosítja. A projekt általános célja, hogy kapacitást építsenek ki az önkéntes szektorban a nemek közötti egyenlőség előmozdítása és a diszkrimináció leküzdése érdekében, különös tekintettel a kevesebb lehetőséggel rendelkező célcsoportok felé.
European Solidarity Corps – ESC – Európai Szolidaritási Projekt, ami az Európai Unió támogatásában valósul meg, azzal a céllal, hogy a fiatalok önkénteskedjenek külföldön.
Jelen programunk célja, hogy az ESC önkénteseink szegedi intézményeinek lakóinak mindennapjait színesítsék (bölcsődés, óvodás, általános iskolás gyermekeknek, középiskolás fiataloknak, gyermekpszichiátria és fogyatékosok nappali intézetének lakóinak és idősotthonok gondozottjainak). A fogadott önkéntesek egyik csoportja zenés és énekes produkciókkal, mások falfestményekkel és kézműves programokkal készültek. Ezen túl az önkéntesek részt vesznek helyi és országos rendezésű önkéntességet népszerűsítő programokban, valamint a helyi középiskolákba is jártak, nyelvórákon (angol nyelven) saját kultúrájukról előadást tartani.
Projektünk célja volt, hogy a generációk együttműködésére alapozottan, korábban már jól bevált módszerünket folytassuk, miszerint idősek és fiatalok számára szervezzünk közös önkéntes akciókat. Így a fiatalok lehetővé teszik, hogy a magányos, bizonytalanul közlekedő idősek városi programokon vehessenek részt.
Az idősek aktivitásának megőrzése szintén fontos cél, amihez az önkéntesség hatékonyak járul hozzá. A fiatalok és az idősek együttműködése hiánypótló, ebben az intergenerációs önkéntes programok nagy lehetőséget nyújtanak.
A projekt fő célja, hogy a gamifikáció módszerén keresztül a 14+ korosztályt INSPIRÁLJUK, ÉRZÉKENYÍTSÜK, ELKÖTELEZZÜK AZ ÖNKÉNTESSÉG ÉS A TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL IRÁNYÁBA. A projektben kooperációs társasjáték és módszertani ajánlás készül az ifjúsággal foglalkozóknak. A 14 éves kortól alkalmazható játék innovatív és a fiatalok igényeire szabott eszköz, melynek hatására nő az ifjúság érdeklődése és szándéka az önkéntesség felé, amely a társadalmi részvételt és az állampolgári kompetenciák fejlesztését szolgáló termék magyar és angol nyelven.
Angol nyelvű interkulturális tábor szegedi fiatalok részére, két külön turnusban, interaktív módszerekkel, összesen 26 fő fiatal számára.
European Solidarity Corps – ESC – Európai Szolidaritási Projekt, ami az Európai Unió támogatásában valósul meg, azzal a céllal, hogy a fiatalok önkénteskedjenek külföldön.
Nagy igény mutatkozik olyan programokra, amikor az idősotthonban élők szegedi kulturális programokon vesznek részt. Ez azonban csak úgy lehetséges, hogy minden idős mellé, (akár kerekesszékes, vagy éppen fennjáró) egy-egy önkéntes kísérő társul, aki a sétálás, tájékozódás biztonságát adja.
Ifjúsági cserét valósítottunk meg, három ország részvételével azzal a céllal, hogy a projektbe bevont fiatalok közelebbről ránézzek egy olyan témakörre, ami ma nagyon fontos és áthatja az életüket: a környezetvédelemre. A felvetett témához tevékenyen kapcsolódni mindenki számára sokkal könnyebb az önkéntesség által. Így célunk volt, a környezetvédelmi önkéntességről beszélni, és önkéntes akciókkal ki is próbálni azt!