Jelenlegi hely
VERA 2023 (Volunteering, Equality, Rights, Action)
101104521
2023.05.01-2023.12.10.
A Talentum Alapítvány 2023-ban a VERA programban aktív részt vállal az Európai Önkéntes Centrum (Centre for European Volunteering, CEV) pályázatához kapcsolódva. A CEV a VERA 2023 (Volunteering, Equality, Rights, Action) projekt részeként 240 000 euró támogatást kapott tagszervezetei számára. A támogatást a CERV-alapból az Európai Unió biztosítja. A projekt általános célja, hogy kapacitást építsenek ki az önkéntes szektorban a nemek közötti egyenlőség előmozdítása és a diszkrimináció leküzdése érdekében, különös tekintettel a kevesebb lehetőséggel rendelkező célcsoportok felé. Bővebb információ: https://www.europeanvolunteercentre.org/vera-call-for- proposals
A 2023. május 1. és december 10. között megvalósuló projektben a Talentum Alapítvány két területen vállalta az önkéntesség fejlesztését. A „Volunteering”, azaz Önkéntesség tématerületen kutatást végzünk annak felderítésére, hogy az önkéntesség milyen mértékben érinti az embereket, mennyire reprezentálja az önkéntesek összetétele a nemek és egyéb megkülönböztető tényezők teljes sokféleségét, illetve hogyan mutatkoznak meg a befogadást szolgáló módszerek az önkéntesség területén.
A kutatás Magyarország három megyéjére (Békés, Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun megye) terjed ki, ahol az érintett szereplők mindkét oldalát megszólítjuk, így az önkéntes fogadó szervezeteket és a speciális befogadó figyelmet igénylő célcsoportokhoz tartozó önkénteseket. A kutatási terv és az elemzés egy társadalmi fejlesztő szervezet (Simpact Nonprofit Kft.) irányításával zajlik. A kutatás eredménye egy regionális jelentés az önkéntesség jelenlegi helyzetéről, változatosságáról és inklúziós jellemzőiről. A kérdőívek eredményét tükröző kutatási eredményt online formában terjesztjük, december elején prezentációs formában meghallgatható, az önkéntességet érintő lényeges információkat nyomtatott formában is terjesztjük. A kutatás rövid összefoglalója angol nyelven elérhető lesz. A kutatás Befogadó önkéntesség címmel itt olvasható.
Az „Equality”, azaz Egyenlőség tématerületen konzultációs folyamatot indítunk az önkéntesség fejlesztéséről. Megvizsgáljuk, hogy hogyan lehet felhasználni a Blueprint for European Volunteering 2030 (BEV2030) európai programtervet az önkéntes szerepvállalás befogadóbb előmozdítására regionális szinten. A BEV 2030 öt tematikus koncepciójának megértése és az európai értékek beépítése az önkéntesség gyakorlatába fontos helyi szinten is. Az önkéntesség jobb megértése és az ötletekkel egy közös fejlesztési terv összeállítása növeli az esélyét egy aktív, önkéntességre alapuló civil szektornak. A BEV 2030 megvitatása helyi műhelyekben történik a Dél-alföldi régióban (Békés, Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun megye). Műhelyfoglalkozásokat szervezünk különböző településeken, így a BEV 2030- at közvetlenül 100-105 emberhez tudjuk eljuttatni és terjeszteni. E workshopok fő célja, hogy felhívják a figyelmet az európai önkéntes térségre (BEV 2030, CEV, európai prioritások), ugyanakkor javaslatokat gyűjtünk a helyi önkéntesség tudatos tervének elkészítéséhez. A személyes workshopok után 2 online konzultációs eseményt tervezünk a Regionális Önkéntes Fejlesztési Terv munkaanyagának összeállítására. Az online konzultáció célja az ötletgyűjtés, a terv célkitűzéseinek, tevékenységeinek és intézkedéseinek közös kidolgozása. A konzultációs folyamatot egy személyes tervezési ülés zárja Szegeden, ahol a Regionális Önkéntes Fejlesztési Tervet véglegesítjük, valamint a célok, tevékenységek, intézkedések és a befogadó lépések meghatározása által új perspektívát nyitunk az önkénteseket fogadó szervezeteknek. A tervet megosztjuk honlapunkon és terjesztjük nyilvánossági rendezvényeinken. A projekt feladat ellátására 30.000 EUR támogatásban részesült a CEV által meghirdetett VERA pályázati programban.